Cala Ratjada, Mallorca

Prinsotel la Pineda

Omdömen från TripAdvisor
Baserat på 478 omdömen

Läs mer om hotellet

Översikt

Hotellet har ett lugnt läge i kanten av en tallskog. Många butiker och andra nöjesställen i semesterortens centrum ligger precis i närheten och är lätta att nå till fots.

Hur långt är det till närmsta strand?

Hotellet ligger bara 500 meter från en idyllisk sandstrand.

Avstånd från närmsta flygplats

Palma Mallorcas flygplats ligger ca 80 km från hotellet.

Boende

Hotellet byggdes 1987 och helrenoverades 2002. Det har luftkonditionering och består av nio byggnader med 3-4 våningar och sammanlagt 351 rum varav 200 är dubbelrum och 151 är lägenheter.

Alla rummen är elegant inredda och har telefon, satellit-/kabel-tv, luftkonditionering, kassafack och balkong eller terrass.

Mat & dryck

Det finns en fin frukost- och middagsbuffé. Det är möjligt att boka sin vistelse med hel- eller halvpension eller all inclusive.

Aktiviteter, faciliteter & underhållning

Hotellet har en egen inomhuspool, en pool med separat barnpool, solstolar och bastu. Det finns en stor, anlagd trädgård med en möblerad solterrass och dessutom finns aktiviteter som bananbåt, vattenskidåkning, dykning, trampbåtar, tennis, bordtennis och volleyboll. Det finns också ett varierat, organiserat underhållningsprogram. För yngre gäster finns en barnklubb.

Övriga tjänster

  • Lobby med 24-timmarsreception

  • Hissar

  • Kassaskåp

  • Valutaväxling

  • Spelrum

  • Tv-rum

  • Café

  • Butiker

  • Bar

  • Matsal med luftkonditionering och separat rökfri avdelning (med barnstolar på begäran)

  • Internet

  • Tvättservice

  • Sjukvårdsservice

  • Cykeluthyrning

Lokal avgift kan tillkomma för en del av faciliteterna.